Iptv Uydu Alıcısı Fiyatları ve Modelleri - iptvhdserver

Tarafından Gönderildi helen2020 23/10/2020 0 Yorum (lar)

IPTV Nedir?

IPTV, "televizyon izlemeyi internet altyapısı kullanılarak gerçekleştirmeye yarayan bir sistem" olarak tanımlanabilir. Açılımı internet protokol televizyonu olan IPTV, klasik televizyonu ayrı bir boyuta taşır. Yayıncılıkta internetin kullanılması, programları kaydetme ve sonra yeniden izleyebilme gibi birçok özelliği beraberinde getirir. Ancak IPTV sistemini kurabilmek için birtakım gerekliliklerden söz edilebilir.

IPTV Kullanmak İçin Yapmanız Gerekenler

IPTV kullanabilmek için öncellikle SMART TV donanımına sahip bir televizyonunuz olması gerekir. Yani son yıllarda piyasaya sürülen akıllı televizyonlar, IPTV için yeterli düzeyi sağlayabilir. Ancak televizyonunuz eski bir modelse ya da akıllı televizyon özelliğine sahip değilse IPTV sisteminden yararlanmanız mümkün değildir. 

Bu sistemi kullanmak için akıllı televizyonun yanı sıra bir internet bağlantınızın da olması gerekir. Ancak burada da internet hızı önem taşır. 10 megabit ve altındaki internet hızları, akıcı bir televizyon yayını için yeterli değildir. IPTV için ideal internet hızı, 10 megabit ile 100 megabit arası olarak kabul edilir. 

IPTV kullanabilmek için üçüncü ve en önemli gereklilik, IPTV uydu alıcısına sahip olmaktır. IPTV destekli uydu alıcıları, IPTV Box gibi isimlerle de anılabilir. Bu uydu alıcıları, çanaksız uydu alıcısı kategorisi içinde yer alır. Geleneksel yayın modellerinde olduğu gibi bir çanak antene gerek duymayan IPTV destekli alıcılar, sistemden yararlanabilmek için zorunlu kılınmıştır.

Akıllı bir televizyona sahipseniz, hızlı bir internet bağlantınız varsa ve IPTV destekli uydu alıcısı satın aldıysanız yapmanız gereken son şey IPTV server satın alma işlemidir. İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma sonucu pek çok hizmet sağlayıcıya ulaşabilirsiniz.

IPTV ile Gelen Ayrıcalıklar Nelerdir?

IPTV, karasal yayına bağlı olarak gelişen sistemden bir hayli farklıdır. Öncelikle, alacağınız server ve kuracağınız sisteme bağlı olarak neredeyse sayısız kanala sahip olabileceğinizi söylemekte yarar var. Server alternatifleri arasında birçok farklılık olmakla beraber, IPTV ile ücretli ya da ücretsiz pek çok kanala erişmek mümkündür. 

IPTV'nin getirdiği en büyük ayrıcalık, daha sonra izleme seçeneğidir. İzlemek istediğiniz bir program, size uyan bir saatte yayınlanmayabilir. O süre zarfında televizyon başında olmayabilirsiniz. Ancak bu seçenek, istediğiniz programı istediğiniz an seyretmenize olanak tanır. Bir diğer ayrıcalık, çanak antenin olmayışıdır. Çanak anten kurulumu, profesyonellik ister. 

Uzmanlığınız yoksa çanak anten kurmanız imkansızdır. Ayrıca çanak anten satın almak da bir hayli maliyetli olabilir. IPTV, çanak anten kurulum zahmeti ve maliyetini de ortadan kaldırır. Uygun bir televizyon ve internet bağlantınız olduğu takdirde yalnızca IPTV destekli bir uydu alıcısı almanız, kaliteli bir yayın izlemeniz için yeterlidir. 

IPTV'nin bir diğer ayrıcalığı, kanal zenginliğidir. Standart uydu alıcılarında karasal yayın yapan kanallar ve uluslararası yayın yapan az sayıdaki kanal yer alır. Hizmet sağlayıcıların sunduğu paketler vardır ancak her bir paket, ekstra ücrete tabi tutulur. IPTV, uygun server alımı sonrasında oldukça geniş bir kanal listesi sunar. Bu kanal listesinde spor kanallarından belgesel kanallarına kadar geniş bir çerçeveye sahip olabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz